Cyklu publikacji Nowa Edukacja Kulturalna zrealizowany został przez naszą Fundację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego Edukacja Kulturalna (Priorytet Obserwatorium Kultury).
Partnerem tego projektu jest Biuro Obchodów Chopin 2010, które patronuje wielu przedsięwzięciom edukacyjnym sprzyjającym lepszej recepcji muzyki Chopina i perspektywie obecności tej muzyki w świadomości Polaków. Trzeba podkreślić, że płynące od dawna i z wielu stron narzekania na stan umuzykalnienia naszego społeczeństwa są bezużyteczne, jeśli nie towarzyszą im konstruktywne pomysły i rekomendacje, przemyślany plan reformy. Potrzebne są tu działania bazowe, systemowe. Pierwszym zadaniem musi być zbadanie tego obszaru, przygotowanie założeń teoretycznych i różnorodnych programów edukacyjnych. Kultura muzyczna Polaków powinna być przy tym rozpatrywana w kontekście szerszym, dotyczącym całości edukacji kulturalnej, animacji i edukacji artystycznej- wszak nie jest wyspą, nie należą się jej szczególne prawa, choć wielu muzyków i miłośników muzyki nadal wierzy, że tak właśnie jest. Istotą projektu jest więc opracowanie i publikacja książek przynoszących pogłębione diagnozy różnych obszarów edukacji kulturalnej oraz ukazujących kierunki i możliwości zmian w tym zakresie. Chodzi tu zarówno o edukację formalną jak i nieformalną oraz incydentalną, które nabierają dziś szczególnego znaczenia, a przez wielu specjalistów postrzegane są jako nadzieja i przyszłość edukacji kulturalnej zwłaszcza wobec wyzwań związanych z kulturą popularną i wobec porażki jaką ponoszą tradycyjne metody edukacji artystycznej. Upowszechnienie wyników badań oraz propozycji naukowców i praktyków związanych z wiodącymi ośrodkami akademickimi (m.in. UJ, UMCS, UMK, UMFC, Akademie Muzyczne w Krakowie i w Katowicach) ma na celu pobudzenie rozwoju polskiej myśli pedagogicznej skierowanej na powszechną edukację w dyscyplinach artystycznych.
Celem naszego działania jest też pomoc nauczycielom i animatorom w doskonaleniu i unowocześnieniu ich pracy. Mamy nadzieję, że nasze publikacje będą pożyteczne, przyniosą bowiem znaczącą ilość materiałów o bezpośrednim znaczeniu praktycznym.
Kolejnym zadaniem jakie postawiliśmy przed sobą jest popularyzacja książek naszego cyklu przede wszystkim wśród pedagogów, w szkołach i samorządach lokalnych.Będzie to w istocie działanie na rzecz nowej edukacji kulturalnej i miejsca edukacji artystycznej w wychowaniu i nauce dzieci i młodzieży.Książki rozdawane są bezpłatnie. Mamy nadzieję, że będą obecne na konferencjach edukacyjnych, muzycznych i w bibliotekach pedagogicznych.
Liczymy na dyskusję, na ścieranie się różnych poglądów i w efekcie wypracowanie wspólnych dróg dojścia do sukcesu. Mamy nadzieję na współpracę w tej mierze z nowym Instytutem Muzyki i Tańca oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Poniżej udostępniamy wszystkim zainteresowanym książkę pt „Animacja działań kulturalnych – wyzwania współczesności” przygotowaną przez środowisko specjalistów z UMCS w Lublinie.
Projekty Standardów Edukacji Kulturalnej
Cykl „Nowa edukacja kulturalna”